20 września 2024
Czy można pozwać syndyka masy upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości o ustalenie nieważności umowy kredytu?
Czy można pozwać syndyka masy upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości o ustalenie nieważności umowy kredytu?
- Jednym z najbardziej istotnych zagadnień prawnych w ostatnim czasie jest to, czy kredytobiorca frankowy może pozwać syndyka masy upadłości Getin Noble Bank S.A. o ustalenie nieważności umowy kredytu. W tym wpisie wyjaśnię z jakie są tego przyczyny, w jaki sposób z tym zagadnieniem radzą sobie sądy powszechne oraz jak problem ten rozstrzygnął Sąd Najwyższy.
- Upadłość Getin Noble Bank S.A. skomplikowała sytuację prawną kredytobiorców frankowych. Stało się tak dlatego, że przepisy Prawa upadłościowego wprowadzają w związku z ogłoszeniem upadłości szereg zmian w stosunku do „normalnej” sytuacji banku. Ogłoszenie upadłości powoduje szereg ograniczeń w dochodzeniu roszczeń przeciwko podmiotowi, który znalazł się w stanie upadłości. Co do zasady bowiem roszczeń tych można dochodzić w trybie zgłoszenia wierzytelności do masy upadłości, a więc w szczególnym trybie.
- Sądy powszechne (rejonowe, okręgowe i apelacyjne w różnych miejscowościach w Polsce) bardzo różnie podchodziły do tego zagadnienia. Część z sądów „normalnie” prowadziła sprawy o ustalenie nieważności umowy i wydawała zabezpieczenia polegające na wstrzymaniu płatności rat kredytu, część zawieszała postępowania do czasu zakończenia postępowania upadłościowego, część nawet odrzucała pozwy wniesione w sprawie, a część przekazywała pozwy do masy upadłości jako zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
- Był to więc kolejny przykład spraw, w których sądy powszechne zamiast udzielić konsumentom – kredytobiorcom ochrony prawnej, która im zgodnie z przepisami przysługuje, przyjęły w większości przypadków taktykę „spychologii” uchylając się od rozpoznania spraw w „normalnym” trybie.
- Dopiero 19 września 2024 roku Sąd Najwyższy stanął po stronie kredytobiorców podejmując uchwałę w sprawie III CZP 5/14, która może przyczynić się do ujednolicenia praktyki w ww. sprawach.
- Sąd Najwyższy stwierdził, że: „Postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość, nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, a tym samym może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.”
- Oznacza to, mówią w skrócie, że kredytobiorcy frankowi mają pełne prawo pozywać przed sądami powszechnymi syndyka masy upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości o ustalenie nieważności umowy kredytu. Nie są to bowiem sprawy, które powinny być rozpoznawane w trybie postępowania upadłościowego.
- Kredytobiorcy mogą więc skutecznie prowadzić sprawy o ustalenie nieważności umowy kredytu przeciwko syndykowi masy upadłości Getin Noble Banku S.A. w upadłości, co jest bardzo istotne, gdyż daje im możliwość uzyskania zabezpieczenia powództwa w formie wstrzymania płatności rat kredytu, a to z kolei powoduje, że nie muszą oni finansować postępowania upadłościowego banku przez spłatę nieważnych umów kredytowych.
autor: adwokat Maciej Śledź