15 lipca 2024
Rozwód, a sprawa frankowa
Rozwód pomiędzy małżonkami nie będzie już stanowił przeszkody do wytoczenia powództwa przeciwko bankowi. Sąd Najwyższy w dwóch uchwałach z 19 października 2023 roku (sygnatura akt III CZP 12/23) oraz z 26 października 2023 roku (sygnatura akt III CZP 156/22) stwierdził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy nie jest konieczne współuczestnictwo wszystkich kredytobiorców.
Z treści powyższych orzeczeń Sądu Najwyższego wynika bowiem, że nie wszyscy kredytobiorcy muszą wnosić pozew przeciwko bankowi, albowiem dla stwierdzenia nieważności umowy kredytowej nie jest wymagane tak zwane współuczestnictwo konieczne ze strony wszystkich kredytobiorców. Tym samym wystąpienie przez jednego z byłych małżonków o ustalenie nieważności umowy przyniesie oczekiwany rezultat w postaci ustalenia nieważności umowy oraz zwrotu spełnionego przez tego małżonka na rzecz banku świadczenia nienależnego, a brak uczestnictwa w procesie o unieważnienie umowy kredytowej jednego z byłych współmałżonków nie zablokuje już możliwości wystąpienia z powództwem przeciwko banków.
Treść uchwały wskazuje, że znajdzie ona zastosowanie nie tylko do spraw rozwiedzionych małżonków. Powołać się na nią będą mogli wszyscy kredytobiorcy, którzy z różnych względów nie są w stanie dojść do porozumienia co do pozwania banku z pozostałymi kredytobiorcami.
Powyższe orzeczenia z całą pewnością stanowią emanację zasady prawa do sądu i rozstrzygają ostatecznie kwestię możliwości samodzielnego dochodzenia roszczeń.